Jak zvládnout první shyb?

Někdo si může říct: „Co je na tom, udělat shyb“? Jiný s sebou může mrskat sebevíc, ale jeho tělo se k hrazdě ani nepřiblíží. Co teď s tím? Vykašlat se na shyby úplně? To ani náhodou! Zatímco se ostatní budou ládovat cukrovím, pracujte na svých shybech, ať všechny ohromíte svým výkonem. Nejprve však musíte zvládnout první krůček – první shyb. Přichází čas Vánoc a spolu s tím návod, jak si nadělit svůj první shyb.

Shyby jsou jedním z nejlepších cviků na horní polovinu těla. Dalším skvělým cvikem jsou kliky, kdo chce tak bench press. Bench press nebo kliky dělá skoro každý, ale proč si netroufnou i na shyby? Asi proto, že je to náročný cvik. Jestli se však budete vyhýbat náročným cvikům, bude se vám svalnatá postava také vyhýbat. Jakmile přijmete fakt, že shyby je třeba zapojit do vašeho cvičebního programu, nastává otázka, jak je zvládnout?

Váha a síla jsou klíčem

Při každém opakování hrají významnou roli dva faktory: vlastní váha a síla přitahovacích svalů. Snažit se zhubnout a poté zkusit udělat první shyb je špatná volba. K čemu posilujete se závažím? Abyste byli silnější a měli větší svaly. Proč se tedy zbavovat svých vlastních „závaží“? Využijte přebytečná kila ve svůj prospěch. Stejně tak jako jste si vybudovali sílu prováděním kliků s batohem nebo dřepů se závažím, musíte si vybudovat sílu na váš první shyb.

Přečtěte si zajímavý článek:  Menopauza nemusí být vždy nepříjemná. Zkuste si její průběh usnadnit přírodními produkty

Existují tři typy síly – zkracující, kdy se svaly stahují, dále statická nebo také izometrická, kdy se neprovádí žádný pohyb a nakonec natahující, jež svaly povoluje. Z hlediska produkce síly je natahující nejsilnější, poté následuje statická síla a poslední je zkracující síla. Jinými slovy, když se urputně snažíte přitáhnout ke hrazdě, využíváte k tomu nejslabší koncentrickou sílu. Naopak využitím negativních opakování zaměstnáme nejsilnější části svalů.

Trénujte poctivě, regenerujte o to víc

Začněte třemi sériemi po dvou negativních opakováních. Požádejte tréninkového partnera, aby vás dostal nahoru nebo na hrazdu sami vyskočte. Nejprve se staticky držte nahoře a čelo mějte v úrovni hrazdy, a poté se pomalu spouštějte dolů, dokud nebudou ruce zcela natažené. Položte nohy na zem a ještě jednou to zopakujte. Proč je dobré mít čelo v úrovni hrazdy? V případě náhlého selhání si aspoň neurvete hlavu a nepřijdete o nějaký zub. (I to se stalo…)

Negativní opakování budou velmi zatěžovat vaše svaly, takže pocítíte pravděpodobně velkou svalovou bolest. Nyní, když víte, že tomu tak nejspíš bude, podnikněte veškerá opatření ke zmírnění svalové bolesti. Ihned po tréninku doplňte živiny a začněte s regeneračním procesem. (Když nejste unavení a nebolí vás svaly, může být trénink náročnější a účinnější.) Proto si dejte pauzu 2 až 3 dny mezi tréninky shybů.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pohanka je lék na křečové žíly

Trpělivost je nezbytná

Zhruba každý týden si přidejte další série k původním třem, dokud nedosáhnete celkem deseti sérií. To je celkem 20 negativních shybů. Poté byste měli udělat svůj první shyb. Jestliže se tak nestane, nenechte se odradit. Pracujte na negativních opakováních a zvyšte postupně jejich počet na 4 v sérii, takže místo 10×2 se propracujete na 10×4. Během tohoto procesu už byste měli zaznamenat svůj první shyb. Hlavně buďte trpělivýtvrdě a poctivě makejte a ono to přijde – to vám garantuju!

Chin Ups Sport Strength Training  - Alexas_Fotos / Pixabay

Alexas_Fotos / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search