Jak udělat z malého pokoje velký
Obsah článku
Každý z nás se jistě někdy setkal s problémem malého bytu nebo malého pokoje, který působil stísněně a přeplněně. Pokud právě řešíte podobnou situaci při realizaci vašeho interiéru, potěšíme vás, protože není nic lehčího než pomocí pár chytrých triků vykouzlit z malého prostoru velký. Pojďme se na to společně podrobně podívat a uvidíte, že na tom celkem nic složitého není.
Jaké zvolit vybavení interiéru
Pokud máte obývací pokoj, ložnici nebo třeba dětský pokojík, který je malinkatý a chtěli byste se v něm přesto cítit volně, poradíme vám jak na to. Prvním důležitým momentem je samotné vybavení pokoje. Pokoj by neměl být ze všech stran obložen nábytkem. Stačí jedna volná stěna a hned máme pocit, že můžeme lépe dýchat. Nábytek by neměl být tmavých barev, ale naopak spíš světlejších odstínů. To samé platí o barvě malby. Pokud máte rádi syté odstíny, nechte si zde radši zajít chuť. Pokud ale opravdu trváte na sytě červené nebo tmavě modré, zkuste natřít jen malou plochu stěny, například kolem obrazu nebo za lampičkou.
Skvělým pomocníkem při optickém zvětšování obývací plochy bytu jsou zrcadla. Ideální je větší zrcadlo umístit například nad pohovku namísto obrazu. Můžete zvolit moderní nebo historický rám zrcadla a hned máte parádní interiérový doplněk za pár korun. Prostor také ušetříme, když si pořídíme televizi s možností zavěšení na stěnu. TV systémy umístěné na zemi nebo vyžadující ještě další stolek navíc zbytečně zabírají vzácný prostor, který bychom jinak využili na důležitější věci.
Pravidelný úklid malého prostoru je nezbytností
Na co nesmíme zapomínat, je neustálý pořádek, který malý prostor bezpodmínečně vyžaduje. Čím menší interiér, tím intenzivněji a častěji musíme uklízet. Není možné, aby se nám po zemi válely věci, to už bychom potom opravdu neměli kam šlápnout. A navíc i malý nepořádek pak vypadá jako velký.
Volte vhodné barvy a osvětlení interiéru
Dalším velice důležitým prvkem v menších interiérech je světlo. Jestli máte v pokoji velké okno, máte vyhráno. Nezakrývejte ho tmavou záclonu, ale naopak nechte světlo proniknout až dovnitř. Pořiďte si dlouhé závěsy až na zem, pomohou vám vytvořit dojem vysokého stropu. Záclony by měly být z vzdušného lehkého a průsvitného materiálu nejlépe s vertikálně pojatými pruhy, které opticky zvýší strop. Barvy laďte do bílé zelené nebo modré. Modrá je barvou meditativní a relaxační, a proto se hodí do místností určeným ke spaní a relaxaci. Inspirujte se přírodou, ta nejlépe ví, co sluší.
Vybavte svůj byt či pokoj prakticky
Celé kouzlo zvětšení spočívá v úsporně řešené dispozici pokoje či bytu. Pokud uvažujete o mezipatře, změřte si nejdříve výšku místnosti. Běžně se uvažuje dostatečných 150 cm mezi lůžkem na mezipatru a stropem. Méně prostoru už by mohlo působit nepříjemně. Malý byt či pokoj by měl být zařízený především účelně. Nic zde nesmí chybět, ale stejně tak každý kousek nábytku by měl být při výběru pečlivě zvážen tak, aby jej bylo možné využít na sto procent. Jinými slovy, každý zařizovací předmět má svou praktickou funkci a nic zde nesmí být nadbytečné. Až půjdete pro pohovku, vyberte si trojmístnou. Rozhodně zabere méně místa než sofa pro dva, ke kterému většinou musíte stejně dokoupit ještě alespoň jedno křeslo.
Do malého bytu si nepořizujte složitě zdobený nábytek. Dejte přednost jednoduchým tvarům a čistým liniím. Dobrý trik je také s obrazy. Zavěste je do jedné nebo dvou řad pod sebou v horizontu vašich očí, a hned uvidíte, že je místnost nižší a širší zároveň. Místo dveří, které zabírají zbytečně spoustu místa, zauvažujte o praktické variantě dveří posunovacích nebo skládacích. Malý byt či pokoj může být stejně nápaditý a hezky zařízený jako velký. Chce to jen znát pár triků, řídit se vlastním vkusem a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.