Víme, zda je na vaši podlahu lepší beton nebo anhydrit
Obsah článku
Snažíte se vybudovat nové podlahy v domě nebo rekonstruujete svůj byt? Pak byste měli docela jistě začít od podlahy. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát a už rozhodně neplatí, že musíte čekat dlouhé dny i týdny na jejich vyschnutí.
Musíte si však vybrat chytře. Určitě víte, že beton není v posledních letech jedinou možností, která se vám v tomto ohledu nabízí. Skvělé vlastnosti vám nabídne také anhydrit. Co to vlastně jde a jak se liší od betonu?
Sádrovec s překvapivou výdrží
Anhydrit je vlastně směs sádrovce, vody a dalších materiálů. Má dokonale samonivelační vlastnosti, tzn. vždy se rozlije do přesné roviny. Toho u beton dosáhnete jedině při velmi pečlivém vyhlazování a rovnání. Anhydrit se však o vše potřebné postará docela sám.
Navíc nepopraská ani při větší vrstvě a je pochozí už velmi brzy, během 24-48 hodin tak můžete na svou podlahu vstoupit a začít kupříkladu s instalací rozvodů, výmalbou apod. K plnému zatížení je obvykle nutná doba asi dvojnásobná. V případě betonu se však bavíme o mnohem delších časových úsecích.
A jaké další výhody anhydrit má? Jak jsme řekli, je dokonale rovný, takže na něj stačí položit libovolnou podlahovou krytinu a máte hotovo (bohužel se nehodí k přímé chůzi, bez krytiny to tedy nepůjde). Bohužel je značně náchylný k chytání plísně z přebytečné vlhkosti, takže se nehodí do venkovních prostor.
Beton je levnější a odolnější
Oproti anhydritu zaplatíte zhruba jen 60-70% ceny, což v případě rodinného domu není málo. Beton se navíc hodí bez omezení do venkovních prostor a všude tam, kde se potýkáte s vyšší vlhkostí. Odolá opravdu všemu, jen u velkých podlah je nutné dát pozor na jeho praskání, čemuž lze ovšem předejít šikovnými dilatačními spárami. To se však týká především průmyslových hal nebo skladů, nikoliv malých objektů pro rodiny.