Co dělat, když vám bývalý partner neplatí výživné na dítě?
Obsah článku
Bohužel se nezřídka kdy stává, že bývalý partner neplatí výživné na vaše společné dítě. To vás může přivádět do náročných situací, které mohou být jen těžko zvládnutelné. Jak se v této situaci máte zachovat? Přečtěte si praktické tipy od AK Olomouc.
Komunikujte
Možná spolu nemáte zrovna nejlepší vztahy, i přesto by měla být prvním krokem, který byste měli podniknout, komunikace s bývalým partnerem. Zjistěte důvody, proč vám výživné (alimenty) partner neplatí. Může se stát, že zjistíte, že se dá situace poměrně snadno vyřešit a důvodem je jen špatně nastavený trvalý příkaz či nedostatek finančních prostředků na účtu, ze kterého mají peníze odcházet.
Komunikace nefunguje – co dál?
Jestliže se vám nepodařilo vyřešit situaci pomocí rozhovoru, je třeba přistoupit k dalším krokům. Pokud došlo pouze k mimosoudní dohodě o výživném, sepište písemně výzvu ke splacení dluhu a pravidelnému placení výživného.
Pokud mimosoudní dohoda nefunguje, máte právo podat návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu příslušnému k místě bydliště dítěte. Po soudním stanovení výše výživného je placení alimentů závazné a neplatiče je možné potrestat.
Jak je možné potrestat dlužníka?
Je-li soudně stanovena výše výživného a bývalý partner (rodič dítěte) neplatí výživné po dobu delší než čtyři měsíce, jedná se o trestný čin, za který mu hrozí odnětí svobody ve výši až jednoho roku. Jestliže se jedná o úmyslné neplacení, trest může být až ve výši dvou let. Pokud však bylo dítě díky neplacení vystaveno nouzi, může být neplatič odsouzen až na tři roky vězení.
Na neplatiče můžete podat trestní oznámení na Policii ČR, od které se případ přes státní zastupitelství dostane k soudu. Trest odnětí svobody vám však finanční prostředky nepřinese.
Řešením je uvalení exekuce
Dalším krokem je podání návrhu na exekuční řízení. V rámci něho exekutor vydá exekuční příkaz a rozhodne o způsobu vymáhání alimentů. Neplatiči tak vznikne povinnost nejen platit výživné ale i náklady na exekuci.
Nejčastější způsoby vymáhání alimentů:
- * srážky ze mzdy,
- * zabavení a prodej movitých či nemovitých věcí,
- * zabavení řidičského průkazu.