Hledáte bezpečnou investici? Víme, jaký je rozdíl mezi zlatem a stříbrem
Obsah článku
Díky stále se prohlubující inflaci je možnost bezpečného uložení peněz mnohem důležitější, než kdy dřív. Investice do drahých kovů se v tomto směru osvědčuje již dlouhodobě. Je však rozdíl mezi nákupem zlata a stříbra?
I když to tak vypadá, tyto dva kovy rozhodně nejsou rovnocenné, naopak. Investoři mají v mnohem větší oblibě zlato. A proč je tomu tak? Důvodů je hned několik.
Ochraňte své peníze a neplaťte DPH
Pokud se rozhodnete pořídit si stříbro, platinu nebo jakýkoliv jiný kov, odvádíte při jeho nákupu 21 % jeho hodnoty jako DPH. Zlato je však od této povinnosti oproštěno. A to zcela. Platíte tak opravdu jen za hodnotu drahého kovu, takže můžete objem dostupných financí využít maximálně výhodně.
Nic neodvádíte státu a ze svých úspor si tak nemusíte ukrajovat vůbec nic. Naopak. Zlato se ukazuje jak dlouhodobě stabilní komodita, jejíž cena s postupem času stále roste. A to i navzdory mnohdy neutěšené okolní ekonomické situaci. I proto je nejspíš letošní zájem nových investorů opravdu rekordní. A jaké kovy patří mezi nejoblíbenější?
Zlato nebo zlaté mince?
Nejběžněji dostupným zlatem pro drobné investory jsou rozhodně zlaté cihličky. Ale nepředstavujte si velké filmové monolity o váze jednoho kila a více. Naopak. V současnosti lze získat i zlaté slitky s hmotností jednoho gramu, jejichž nákup je výhodný i pro malé investory. Jednodušeji tak můžete každý měsíc nakoupit zlato přesně v takovém množství, jaké aktuálně chcete, a postupně si tak tvořit zlaté rezervy na horší časy.
Ale nemusíte se omezovat jen na nákup slitků (cihliček). Velmi oblíbené jsou také zlaté mince s kvalitně vyvedenou ražbou, jež jim navíc dodává i sběratelskou hodnotu. Naskočte na historickou vlnu a pořiďte si oblíbené svatováclavské dukáty, jejichž velikost a ryzost ustanovil již před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. A tyto standardy se od té doby vůbec nezměnily. Jde tedy o něco, čemu rozhodně můžete věřit.
České zlato je jen mýtus
Vlastně jeden drobný detail bychom našli. V dobách našeho nejznámějšího panovníka pocházelo použité zlato z naleziště v Jílovém u Prahy. Dnes ale žádná česká mincovna, která by zpracovávala domácí kovy, neexistuje. Není však třeba mít obavy. Stačí vsadit na švýcarské zlaté slitky od známé značky Argor Heraeus. Prim hraje v jejich případě nejenom dlouhodobá spolehlivost a tradice, ale také nízká cena (samozřejmě ve srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky, které jsou na našem trhu dostupné).
Pokud však uvažujete spíše o mincích, můžete vsadit na zcela anonymní prodej prostřednictvím těch neoznačených sériovým číslem, jako jsou například zlaté mince Wiener Philharmoniker. K mání jsou různé ročníky (včetně aktuálního roku 2021). Jde o zcela nové ražby, nedotčené a s aktuálními motivy. Stále ovšem platíte jen za cenu zlata. Vydávají se navíc jen v omezeném nákladu, často jen několika set kusů. Časem tedy posílí svou hodnotu ještě o sběratelský aspekt.
Osobně v Praze i ve Vsetíně
Nákup zlata lze realizovat prostřednictvím spolehlivých internetových e-shopů, ale také osobně. Společnost Zlate-mince.cz vám nabízí hned dvě kamenné prodejny – jednu najdete v Praze a druhou v moravském Vsetíně. Tu si oblíbili zejména slovenští investoři, kteří těží z výhodné ceny zlata na českém trhu (oproti slovenským firmám).
V prodejnách lze samozřejmě zlato nejenom pořídit, ale také prodat. Vše je nezávazné – odborníci vám sdělí navrhovanou cenu a je jen na vás, zda s ní budete souhlasit. Více se dozvíte na stránkách Zlate-mince.cz. Tito specialisté se pohybují na našem trhu už od roku 2003 a dokážou vám bezpečně poradit s nákupem i prodejem drahých kovů po všech stránkách.