Pergoly – praktický a funkční doplněk do vaši zahrady

Ten, kdo uvažuje o stavbě zahradní pergoly, by měl zvážit její velikost, výběr druhu a místo, kam ji postavit. Pergoly totiž mohou být bez střechy, se střechou, malé, velké, vzdušné, uzavřené, masivní, z odlehčených materiálů nebo třeba s venkovním grilem. Můžete je umístit přímo k domu nebo do kouta zahrady, kam povede přímo z domu chodníček.

V dnešní době jsou pergoly často nedílnou součástí zahrady, jsou dobrým útočištěm před ostrým sluncem nebo místem vhodným například pro grilování.

Kam pergolu postavit a z čeho

Pergola se staví často na místě, kde je nám na zahradě nejpříjemněji. Tam, kde máme hezký výhled a také hosté, které si pozvete se tam budou cítit hezky. Dále je rozhodující, jak stavba upraví ráz zahrady, pravoúhlý tvar pergoly orámuje výhledy, nepravidelný tvar je zase méně nápadný. Totéž platí s popínavými rostlinami. Pokud chcete, aby pergola zapadla a nebyla tak výrazná, nechte ji porůst rostlinami.

Přečtěte si zajímavý článek:  Před zimou dopřejte zahradě dokonalou zálivku. Poté nezapomeňte zazimovat závlahový systém

K samotné stavbě můžete použít jak dřevěné trámy, tak cihly. dobré je používat stejné druhy dřeva například modřín nebo borovici. lze použít i kulaté kmeny. Dřevo musíme ale důkladně namořit. dřevěné konstrukce vypadají přirozeně, kovové konstrukce mají zase tu výhodu, že nám déle vydrží, jsou takřka bezúdržbové a působí moderněji, hodí se například k funkcionalistickým vilám.

Vytvořte si vlastní návrh pergoly

Pokud chcete vytvořit pergolu maximálně symetrickou, dodržujte pravidlo stejné délky mezi nosnými sloupy, tzn. i mezi vchodovými. Šířka vchodu by se měla pohybovat kolem 1,5 metru, výška zase kolem 2,5 m.

Gazebo Deck Shade Patio Trees  - ljlabarthe / Pixabay

ljlabarthe / Pixabay

Při stavbě a výběru materiálu bychom měli brát v potaz případné povětrnostní podmínky a také to, že v zimě bude muset vydržet i tíhu napadaného sněhu. Při nutnosti větší pevnosti celé konstrukce zesilte stavbu rohovými konzolemi nebo šikmými vzpěrami. Jestliže stavíte na lehkých půdách, ukotvěte základy v betonové jámě o hloubce alespoň půl metru. Střecha pergoly může být z mnoha různých materiálů.

Velice populární jsou dnes porosty popínavých rostlin, které plní jak estetickou funkci, tak ochrání před mírným jarním deštíkem. Možné je použít také nejrůznější polykarbonátové desky, které jsou lehké a odolné vůči zimnímu počasí a jejich montáž je velice jednoduchá. Kdo si potrpí na rustikálnější typ staveb, může ponechat jen trámy z masívu a místo střechy použít vysunovací markýzu.

Přečtěte si zajímavý článek:  Zatočte se slimáky díky vaječným skořápkám

Jaké rostliny zvolit k porostu pergoly

V první řadě musíme rozmyslet počet rostlin, které máme pro pergolu pořídit. Každá rostlina vyžaduje cca metr čtvereční země. Rostlinu vložíme do vykopané jámy tak, aby byla blíž sloupu pergoly a lehce se k němu nakláněla. Toho docílíme tím, že rostlinu připneme k tyčce, abychom ji dali směr a také ji pomohli, než se postaví „sama na nohy“. Mějte na paměti, že výběr rostlin musí bezpodmínečně podmiňovat jejich schopnost vydržet silný vítr i mráz, kterému budou rostliny v zimě vystaveny.

Takový porost pergoly je vděčný, neboť se o něj nemusíme příliš starat, je nutné jej jen jednou ročně zastřihnout. Můžete zvolit převislé růže, popínavé jednoletky, například fazol, hrachor šarlatový nebo povijnici nachovou. Na výběr je široká škála rostlin, z které si jistě vyberte i vy.

Pergola Shady Walk Garden Walk  - inkflo / Pixabay

inkflo / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search