Zlato vs. stříbro – jaký je mezi nimi rozdíl při volbě investice?
Obsah článku
V minulém roce byly celosvětové ekonomické trhy pod neustálým tlakem. A není tedy divu, že investoři hledali stabilní prostředek, do něhož by mohli investovat své peníze. A jednoznačným lídrem mezi investicemi se stalo zlato.
Anno, právě do něj investovali lidé mnohem více prostředků, než do tradičně používaných dluhopisů nebo akcií. A nejinak tomu bylo i v Česku. A to přes to, že žádná česká mincovna v současné době investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Je tedy třeba nakupovat tento drahý kov od zahraničních investorů.
Zlato vždy chrání váš majetek před nežádoucí ztrátou hodnoty
Mezi nejvíce poptávané komodity patří samozřejmě investiční zlato. Zlaté slitky jsou totiž opravdu malé – začínají už na 1 gramu váhy a snadno je tedy uložíte kamkoliv. Navíc je tento drahý kov osvobozen při nákupu i prodeji od DPH. Ze svých těžce vydělaných peněz tak nikdy nemusíte nic odvádět státu. U stříbra je situace přesně opačná.
Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Ty dodávají oběhové i pamětní mince pro Slovenskou národní banku. Při nákupu je mnohem lepší vsadit na produkci z německých nebo švýcarských rafinerií.
Jak je to s nákupem zlata na trhu?
Protože je zlato tak stabilní komoditou, řada lidí si myslí, že je cena zlata napříč celým trhem jednotná. Ovšem nemohou se mýlit více. I když lze jeho hodnotu na světové burze bez potíží dohledat, ne všichni prodejci se jí řídí. Rozdíl mezi nabídkami tak může být i 10%. Ovšem nemusíte investovat jen do slitků.
Pokud si chcete pořídit zlato v diskrétnější podobě, vsaďte na zlaté mince Wiener Philharmoniker nebo zlaté dukáty. Obejdou se totiž bez označení sériovým číslem, takže jsou zcela anonymní. Navíc se vydávají v omezeném nákladu, takže mají i sběratelskou hodnotu. Zlato ve všech podobách pořídíte na Zlatovna.cz.