Jak správně lepit obklady a dlažbu

Jakmile vybereme a nakoupíme správné obklady i dlažbu, přichází čas lepení. Při lepení obkladů a dlažeb musíme dodržovat několik základních pravidel, která vám na následujících řádcích podrobně vysvětlíme. Na závěr našeho seriálu se můžete navíc těšit na desatero správného obkladače. Přečtěte si, jak správně postupovat při lepení obkladů a dlažeb.

Lepení dlažby i obkladů závisí na třech základních kritériích:

  • na charakteru podkladové vrstvy
  • na umístění keramiky v interiéru či exteriéru
  • na druhu lepidla, který je přesně určen dle typu a účelu obkladů a dlažby

Kromě klasických obkladů a dlažeb se při lepení setkáme i s různými výjimkami. Patří mezi ně třeba větší formáty dlažby (například o rozměrech 40×40 cm a více), které vyžadují lepení na speciální podkladovou plochu – tzv. „plochu pro tekuté lože”. Ta má speciální samonivelační schopnosti a její konzistence a chemické složení usnadňují pokládku větších kusů. Lepení velkých dlažeb vyžaduje vysokou přesnost a dokonale zvládnutou techniku pokládky.

Mezi další speciality při lepení dlažeb patří například podlahy vyhřívané podlahovým topením. Takové dlažby musí být aplikovány pouze na flexibilní lepidla.

Přečtěte si zajímavý článek:  Proč si dát do bytu laminátovou podlahu

Jak správně nanášet lepidlo?

Na suchou a čistou keramiku i podkladovou plochu musíme nejprve nanést přiměřené množství lepidla. Lepidla je nutné nanést právě tolik, abychom zvládli provést veškeré práce včas (v odborném slangu se tomuto času říká „otevřený čas”). Jinak se nám může stát, že lepidlo „zavadne” a ztratí schopnost lepení.

Pokud je prostor, kde provádíte lepení, suchý, dobře větraný a teplý, čas pro přilepení se výrazně zkracuje. Kvalitnější lepidla jsou sice použitelná až 30 minut, ale v případě souhry více okolností může „otevřený čas” klesnout na pouhých několik minut.

Okolní teplota je při lepení jedním z nejdůležitějších faktorů. Je nutné dodržet krajní mez pro lepení – kolem +5°C. Při nižší teplotě lepidlo neztvrdne a nevyzraje. Chybou také bývá nucená ventilace a přehnané větrání v domnění, že „lepidlo lépe vysychá”. Průvan zajistí rychlejší odpařování vody, která je ale pro tvrdnutí lepidla nebo samonivelační hmoty nezbytně nutná. Dozrávání bez vázané vody je komplikované a nemusí být efektivní.

Obklady a dlažba v mrazu

Výrobci lepidel a stavební chemie často garantují mrazuvzdornost výrobků. Přesto s nimi nelze pracovat v mrazu. Lepidla a stavební chemie jsou totiž ve skutečnosti mrazuvzdorná až po technologickém vyzrání. V praxi to znamená, že obklady či dlažbu musíme položit v teplotách nad bodem mrazu, ale po vyzrání jim nebudou dělat problém ani nízké teploty. Před použitím jakéhokoliv stavebního materiálu proto musíme důkladně prostudovat návod výrobce, abychom předešli často nenávratným chybám.

Wc Urinal Man Toilet Toilet Loo - stux / Pixabay

stux / Pixabay

1 komentář

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search